Learn more about call for proposals - english version
Minister Zdrowia, pełniący funkcję Operatora Programu Zdrowie[1] finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 oraz z budżetu państwa, ogłasza nabór wniosków w trybie konkursowym[2] na:
dofinansowanie projektów pilotażowych na przetestowanie modeli telemedycznych opracowanych w ramach predefiniowanego projektu dotyczącego polityki w zakresie telemedycyny i e-zdrowia
„Aktualizacja ogłoszenia w związku z poszerzeniem zakresu możliwych do testowania modeli o obszar położnictwa”*
Przewidziana kwota: 10 782 353 EUR
Załączniki do niniejszego ogłoszenia stanowią:
- Załącznik 1 - Regulamin naboru
- Załącznik 2 - Modele telemedyczne
- Załącznik 3 - Formularz wniosku aplikacyjnego
I. Przedmiot naboru wniosków
Przedmiotem naboru wniosków jest wybór Beneficjentów, którzy przetestują w warunkach rzeczywistych modele telemedyczne[3] opracowane w ramach projektu predefiniowanego[4], a także przeprowadzą działania profilaktyczne[5] w tym zakresie.
Realizacja projektów pilotażowych[6] przyczyni się do osiągnięcia rezultatu Programu Zdrowie, jakim jest zmniejszenie nierówności społecznych w zdrowiu, w tym poprawa dostępu do usług opieki zdrowotnej w zakresie telemedycyny i e-zdrowia oraz Rezultatu 1.1 Programu:Ulepszony dostęp do usług opieki zdrowotnej (telemedycyna i e-zdrowie) zgodnie z aneksem nr 1 do Umowy w sprawie Programu „Zdrowie” zgodnie z poniższą tabelą[7]:
Rezultat 1- Poprawa dostępu do usług opieki zdrowotnej w zakresie telemedycyny i e-zdrowia |
Oczekiwane wyniki programu |
Wskaźnik |
Wartość docelowa |
Liczba beneficjentów, wobec których świadczone są lub ulepszone zostały usługi (z wykorzystaniem diagnozy/leczenia z pomocą telemedycyny) (z podziałem według płci) |
20,000 |
||
Liczba członków personelu medycznego z ulepszonymi umiejętnościami w zakresie telemedycyny i e-zdrowia w wyniku szkolenia |
750 |
||
Liczba osób deklarujących zadowolenie z usług otrzymanych z pomocą nowych metod e-zdrowia |
10,000 |
||
Liczba modeli telemedycyny i e-zdrowia przesłanych do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), w celu weryfikacji finansowania. |
3 |
||
Rezultat 1.1: Poprawa dostępu do usług opieki zdrowotnej w zakresie telemedycyny i e-zdrowia |
Liczba usług opieki zdrowotnej świadczonych z pomocą zakupionego nowoczesnego sprzętu |
20,000 |
Zakres tematyczny przedmiotu konkursu
1. Projekty pilotażowe na przeprowadzenie pilotażu modelu/i telemedycznych będą realizowane w następujących dziedzinach:
a) Model 1 - kardiologia
b) Model 2 - geriatria
c) Model 3 - psychiatria
d) Model 4 - diabetologia
e) Model 5 - choroby przewlekłe
f) Model 6 - położnictwo
2. Każdy projekt pilotażowy musi być przygotowany zgodnie z opublikowanym modelem telemedycznym dla danej dziedziny. Modele stanowią załącznik nr 2 do ogłoszenia.
3. Każdy projekt pilotażowy musi zawierać następujące komponenty:
a) Testowanie rozwiązań modelu pilotażowego zgodnie z opisem w części B 6 Formularza wniosku aplikacyjnego.
b) Partnerstwo z podmiotami Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ)[8], zgodnie z cz. 4.6 Regulaminu, który stanowi załącznik nr 1 do ogłoszenia.
c) Prowadzenie działań profilaktycznych, informacyjnych i promocyjnych w zakresie zdrowia publicznego.
Każdy projekt pilotażowy dotyczy testowania jednego modelu telemedycznego! Jeżeli wnioskodawca chce testować więcej niż jeden model i realizować więcej niż jednej projekt, składa osobne wnioski aplikacyjne dla modeli z poszczególnych dziedzin.
Projekt pilotażowy składa się na Formularzu wniosku aplikacyjnego, stanowiącym załącznik nr 3 do ogłoszenia.
II. Zakres finansowania
1. W ramach naboru wniosków, Operator Programu finansuje 100 % całkowitych kosztów kwalifikowalnych realizacji projektów pilotażowych. Szczegółowe zasady kwalifikowalności wydatków zawarte są w pkt. 7.2 Regulaminu naboru stanowiącego załącznik nr 1 do ogłoszenia.
2. Całkowita alokacja środków w ramach naboru to 10 782 353 EUR[9].
3. Maksymalna wartość całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu wynosi 675 000 EUR. Minimalna wartość całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu wynosi 200 000 EUR.
4. Dofinansowanie będzie przyznawane w EUR i wypłacane w PLN (przeliczone na podstawie miesięcznego kursu księgowego wymiany EUR/PLN Komisji Europejskiej publikowanego w serii C Oficjalnego Dziennika Unii Europejskiej[10] w miesiącu, w którym wydatki zostały zaksięgowane na rachunku OP). Ryzyko różnic kursowych ponosi beneficjent i zgodnie z art. 8.7 d Regulacji różnice kursowe są kosztami niekwalifikowalnymi.
5. Końcowa data kwalifikowalności wydatków to 31 grudnia 2023 r.
6. Przepływy płatności:
a) Płatności zaliczkowe i okresowe dokonywane są w ratach prefinansowania do 90% całkowitej kwoty dofinansowania projektu.b) Zaliczka zostanie przekazana Beneficjentowi w ciągu 30 dni od podpisania umowy w sprawie projektu.
c) Płatności okresowe zostaną wypłacone w ciągu 20 dni od zatwierdzenia raportów okresowych projektu i mogą być wypłacone gdy co najmniej 70% wcześniejszych zaliczek (płatności zaliczkowych i okresowych) zostanie rozliczone.
d) Po zatwierdzeniu raportu końcowego projektu płatność salda końcowego, w stosownych przypadkach, zostanie dokonana w ciągu 20 dni. Jeżeli łączna kwota wcześniejszych płatności jest większa niż ostateczna kwota dotacji, płatność salda przyjmie formę odzyskania.
e) Informacja na temat częstotliwości i wielkości poszczególnych płatności w odniesieniu do czasu realizacji projektów zostanie załączona do umowy w sprawie projektu.
III. Sposób sporządzania wniosku aplikacyjnego i termin składania
1. Wniosek aplikacyjny jest składany wyłącznie w wersji elektronicznej za pośrednictwem systemu składania wniosków Ministerstwa Zdrowia – https://konkursy.mz.gov.pl/login Nabór wniosków odbywa się do dnia 2.03.2022r. do godz. 23.59.[11]
2. O zachowaniu terminu decyduje dzień wpływu wniosku w systemie składania wniosków Ministerstwa Zdrowia. Wnioski aplikacyjne, które wpłyną po upływie ww. terminu, tj. z datą późniejszą niż 2.03.2022 r. są pozostawiane bez rozpatrzenia. Obowiązkowy do wypełnienia Formularz wniosku aplikacyjnego dostępny jest w ww. systemieskładania wniosków Ministerstwa Zdrowia, dodatkowo – do wiadomości - zamieszczony jest na stronie Operatora Programu www.zdrowie.gov.pl/fn
3. Wniosek aplikacyjny sporządza się poprzez wypełnienie załącznika nr 3 do ogłoszenia o nazwie „Formularz wniosku aplikacyjnego”. Formularz musi zostać podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym w formacie XAdES (XML Advanced Electronic Signatures), przez osobę upoważnioną do złożenia wniosku w imieniu Wnioskodawcy.
4. Wniosek aplikacyjny należy opisać: „Nazwa/numer naboru, tytuł projektu, nazwa wnioskodawcy….”.
Wniosek aplikacyjny należy złożyć w jednym egzemplarzu w nieprzekraczalnym terminie do dnia 2.03.2022r. Wnioski aplikacyjne złożone po upływie tego terminu są pozostawiane bez rozpatrzenia. Wnioskodawca może złożyć jeden wniosek na testowanie jednego modelu. Nie dopuszcza się składania więcej niż jednego wniosku przez Wnioskodawcę na ten sam model! W przypadku, jeżeli Wnioskodawca złoży więcej niż jeden wniosek na testowanie tego samego modelu, ocenie podlegać będzie tylko wniosek, który został złożony jako ostatni,natomiast wcześniejsze wnioski podlegają odrzuceniu.
Dodatkowe informacje można uzyskać w dni robocze w godz. 10.00-14.00 pod nr. tel. 882 359 035, 882 359 427 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej przesłanej na adres: . Informację będą udzielane w terminie do 5 dni roboczych.
IV. Kwalifkowani wnioskodawcy
Podmiotami uprawnionymi do udziału w konkursie są wyłącznie:1
1. Szpitale ponadregionalne określane jako podmioty medyczne ustanowione przez ministra lub centralny organ administracji rządowej, publiczny uniwersytet medyczny publicznej uczelni zajmujący się działalnością dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych[12], działające na podstawie ustawy o działalności leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 711 z późn. zm.) oraz udzielające świadczeń na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z dnia 27 sierpnia 2004 r.; posiadające formę prawną określoną w treści Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2015 r. w sprawie sposobu i metodologii prowadzenia i aktualizacji krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, wzorów wniosków, ankiet i zaświadczeń (Dz. U. z 2015 r. poz. 2009, z późn.zm) § 7 pkt. 2 ppkt. (zj) samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej (kod 146).
2. Instytuty badawcze zajmujące się badaniami i rozwojem w dziedzinie nauk medycznych wchodzących w skład systemu opieki zdrowotnej[13], działające na podstawie ustawy o działalności leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011 r. oraz udzielające świadczeń na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z dnia 27 sierpnia 2004 r.; posiadające formę prawną określoną w treści Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2015 r. w sprawie sposobu i metodologii prowadzenia i aktualizacji krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, wzorów wniosków, ankiet i zaświadczeń § 7 pkt. 2 ppkt. (zy) instytuty badawcze (kod 165).
Zgodnie z pkt 4.6 Regulaminu naboru: „projekty muszą być realizowane w formule projektów partnerskich z podmiotami leczniczymi świadczącymi opiekę medyczną w ramach POZ zgodnie z umowami zawartymi z Narodowym Funduszem Zdrowia”.
V. Wymagania formalne
1. Szczegółowe wymagania formalne znajdują się w Karcie oceny formalnej, która znajduje się w pkt. 8 Regulaminu.
2. Aby wniosek aplikacyjny spełniał warunki formalne powinien posiadać prawidłowo wypełnione wszystkie części składowe Formularza wniosku aplikacyjnego, który stanowi załącznik nr 3 do ogłoszenia, tj. wszystkie pola w zakładkach A-D Formularza należy wypełnić zgodnie ze wskazówkami zawartymi w poszczególnych jego punktach.
3. Do powyższych dokumentów należy dołączyć również pełnomocnictwo do złożenia wniosku aplikacyjnego i podpisywania dokumentów w imieniu wnioskodawcy, w tym do podpisywania oświadczeń i załączników, o ile nie wynika ono z innych dokumentów złożonych przez Wnioskodawcę (jeżeli dotyczy).
VI. Wymagania merytoryczne i punktacja
1. Wypełniony Formularz wniosku aplikacyjnego powinien spełniać wszystkie wymagania merytoryczne przedstawione w Karcie oceny merytorycznej, która znajduje się w pkt. 9 Regulaminu.
2. Szczegółowy opis kryteriów wraz z punktacją znajduje się w ww. Karcie oceny merytorycznej. Karta ta wskazuje ilość punktów, które Wnioskodawca może otrzymać za poszczególne kryteria.
3. Maksymalna łączna liczba punktów możliwa do uzyskania wynosi 60 pkt.
4. Projekt musi minimalnie uzyskać 36 pkt., by zostać wpisanym na listę rankingową.
VII. Procedura oceny wniosków aplikacyjnych
Procedura oceny wniosków aplikacyjnych została szczegółowo opisana w pkt. 5.3 Regulaminu. Przed przystąpieniem do złożenia wniosku aplikacyjnego Wnioskodawca zobowiązany jest się z nimi zapoznać.
VIII. Sposób przyznawanie środków finansowych
1. Szczegółowy opis podziału środków finansowych i ich przyznania został opisany w pkt. 5.4 Regulaminu.
2. Po zakończeniu oceny tworzona jest lista rankingowa projektów. Operator Programu po zasięgnięciu opinii Komitetu ds. Wyboru Projektów podejmuje ostateczną decyzję w sprawie przyznania dofinansowania na rzecz wybranych projektów pilotażowych.
3. Po zaakceptowaniu przez ministra właściwego do spraw zdrowia wyboru Beneficjentów projektów pilotażowych, Operator Programu zamieszcza Ogłoszenie o wynikach naboru na stronie internetowej Operatora Programu, podając nazwę Beneficjentów projektów pilotażowych oraz przyznaną kwotę dofinansowania.
4. Zastrzega się, iż w przypadku dużej liczby Wnioskodawców, nie wszyscy Wnioskodawcy, którzy spełnili wymagania formalne i merytoryczne, mogą zostać uwzględnieni przy podziale środków finansowych przeznaczonych na realizację projektów pilotażowych.
IX. Uwagi
Lista wniosków spełniających warunki formalne, a także lista wniosków złożonych po upływie wyznaczonego terminu na składanie wniosków zostanie umieszczona na stronie internetowej Operatora Programu Zdrowie http://zdrowie.gov.pl/fn.
Lista wniosków niespełniających warunków formalnych zawierająca wskazanie braków formalnych zostanie umieszczona na stronie internetowej Operatora Programu Zdrowie wraz z informacją o możliwości uzupełniania przez Wnioskodawcę braków formalnych w formie elektronicznej (opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym) w 14-dniowym (14 dni kalendarzowych) terminie liczonym od dnia ukazania się listy oraz z informacją, że o zachowaniu terminu decyduje dzień wpływu uzupełnienia braków formalnych złożonych za pośrednictwem systemu składania wniosków Ministerstwa Zdrowia – https://konkursy.mz.gov.pl/login, a w przypadku niedotrzymania przez Wnioskodawcę tego terminu złożony wniosek aplikacyjny podlega odrzuceniu.
Polityka dobrego zarządzania ma na celu zagwarantowanie wdrażania Mechanizmów Finansowych w oparciu o zasady przejrzystości, jawności oraz odpowiedzialności. W przypadku powzięcia podejrzenia o wystąpieniu przypadków niewłaściwego zarządzania każda osoba może wnieść skargę. Informacje dot. zgłaszania nieprawidłowości znajdują się pod linkiem: https://www.eog.gov.pl/strony/zapoznaj-sie-z-funduszami/zasady-zglaszania-nieprawidlowosci/
* zgodnie z informacją zamieszczoną przez OP w dniu 29 listopada br. pod ogłoszeniem o treści: UWAGA: OP informuje, że po wypracowaniu w ramach projektu telemedycznego modelu nr 6 - "położnictwo" zostanie on dołączony do konkursu.
[1] Opis Programu znajduje się pod linkiem: http://zdrowie.gov.pl/fn
[2] Nabór ogłaszany jest na podstawie Umowy w sprawie Programu „Zdrowie” zawartej pomiędzy Norweskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych a Krajowym Punktem Kontaktowym w dniu 12 września 2019 r. oraz na podstawie Porozumienia nr 3/2019/Zdrowie zawartego w dniu 18 listopada 2019 r. w sprawie realizacji Programu „Zdrowie” pomiędzy Ministrem Zdrowia, pełniącym funkcję Operatora Programu a Krajowym Punktem Kontaktowym).
[3] Modele telemedyczne zostały wypracoawane w ramach projektu predefiniowanego pn. „Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu poprzez stosowanie rozwiązań telemedycyny i e-zdrowia” realizowanego przez Departament Innowacji w Ministerstwie Zdrowia.
[4] Projekt predefiniowany pn. Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu poprzez stosowanie rozwiązań telemedycyny i e-zdrowia. Link do opisu projektu
[5] Profilaktyka będzie obejmowała nie tylko działania edukacyjne pacjentów, ale i zalecenia odnośnie zachowań prozdrowotnych oraz plany diagnostyczno-terapeutyczne pacjentów objętych opieka wysokospecjalistyczną. Szczegóły działań profilaktycznych będą zależały od dziedziny medycyny, której dotyczy model telemedyczny. Zakres działań profilaktycznych sprecyzowany jest w opisach poszczególnych modeli telemedycznych znajdujących się w Zał. 2 do Ogłoszenia.
[6] Projekt pilotażowy - projekt mający na celu wprowadzenie (wdrożenie) nowej techniki lub metody w wyznaczonych wcześniej ograniczonych obszarach lub w ograniczonym zakresie w celu sprawdzenia, czy zaplanowane działania przynoszą pożądany skutek oraz zmniejszenia ryzyka niepowodzenia projektu i uzyskania opinii użytkowników. Zadaniem projektów pilotażowych będzie więc wdrożenie i przetestowanie modeli telemedycznych.
[8] Podstawowa opieka zdrowotna stanowi miejsce pierwszego kontaktu świadczeniobiorcy, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285 i 1292), zwanego dalej "świadczeniobiorcą", z systemem ochrony zdrowia, z wyłączeniem sytuacji, w których świadczeniobiorca znajduje się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2020 r. poz. 882, z późn. zm.), lub udzielane są mu świadczenia, o których mowa w art. 57 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanej dalej "ustawą o świadczeniach", w ramach którego jest zapewniony dostęp do profilaktycznych, diagnostycznych, leczniczych, pielęgnacyjnych oraz rehabilitacyjnych świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej (Dz. U. z 2021, poz. 1050)
[9] Przeliczana na PLN na podstawie miesięcznego kursu księgowego wymiany EUR/PLN Komisji Europejskiej publikowanego w serii C Oficjalnego Dziennika Unii Europejskiej wyliczonego dla 6 miesięcznego okresu poprzedzającego miesiąc publikacji ogłoszenia o naborze wniosków.[2] https://ec.europa.eu/budget/graphs/inforeuro.html
[11] Szczegóły na temat składania wniosków poprzez system składania wniosków Ministerstwa Zdrowia są dostępne pod adresem: https://konkursy.mz.gov.pl/assets/files/Instrukcja_uzytkownika.pdf
[12] Podmioty medyczne utworzone przez ministra lub centralny organ administracji rządowej, publiczną uczelnię medyczną lub uniwersytet publiczny zaangażowane w działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych”, forma prawna - kod 146 na podstawie https://stat.gov.pl/metainformacje/slownik-pojec/pojecia-stosowane-w-statystyce-publicznej/97,pojecie.html?pdf=1 )
[13] Instytuty (def. „instytuty badawcze zajmujące się badaniami i rozwojem w dziedzinie nauk medycznych, wchodzące w skład systemu opieki zdrowotnej”, forma prawna - kod 165 na podstawie https://stat.gov.pl/metainformacje/slownik-pojec/pojecia-stosowane-w-statystyce-publicznej/97,pojecie.html?pdf=1 )
- Poprzednia
- Następna
- Drukuj
- Powrót
- Wypowiedz się